Spotkanie w Urzędzie Rady Ministrów


Wczoraj, 5.05 było drugie spotkanie u pełnomocnika rządu od spraw równego traktowania, Pani Fuszary, dotyczące osób LGBT. Na pierwszym spotkaniu na jesieni ustalono powstanie 2 grup; od spraw prawno formalnych i grupy świadomościowo edukacyjnej. Traciliśmy już nadzieje bo nic się nie działo ale jednak wystartowaliśmy. Przykre było to, że mimo że na pierwszym spotkaniu było około 30 osób i wiele z nich krytycznie oceniło działania Pani Fuszary to na drugie spotkanie grupy świadomościowo edukacyjnej przyszło tylko 8 osób. 2 osoby z Akceptacji, 2 osoby z nieformalnej grupy rodziców osób LGBT , 2 osoby z British Council, 1 osoba z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego i 1 osoba  z Transgender. Z prostej statystyki wynika, że to my rodzice jesteśmy najbardziej zainteresowni działaniem czy może dokładniej pilnowaniem żeby coś się działo. A okazuje się, że jednak coś  się dzieje. Urząd pełnomocnika rządu przejął od MSZ kontakty z IDAHO, które jest międzynarodową siecią kontaktową zajmującą się sprawami LGBT.  O tym co tam się dzieje napiszemy póżniej , ja chciałabym wrócić do samego spotkania i tego co mnie najbardziej uderzyło.  Omawialiśmy sprawy świadomości pracowników i pracodawców dotyczącej dyskryminacji ze względu na orientację  seksualną.  Według PIP- Państwowa Inspekcja Pracy- tej dyskryminacji nie ma i nie są potrzebne żadne dodatkowe działania czy też regulacje.  I teraz najważniejsze– nie ma dyskryminacji  bo nie ma przypadków jej zgłaszania. Te które istnieją są tak nieliczne, że nie zmieniają ogólnego obrazu wszechpanującej tolerancji i akceptacji. Rozumiem, że wyjście z szafy jest trudne ale tak długo jak jesteśmy w niej schowani tak długo nie ma problemu i nie można dopominać się praw i właściwego traktowania. Więc kochani zalejcie odpowiednie urzędy, organy, prasę falą skarg na nierówne traktowanie dając nam oręż do ręki żebyśmy mogli walczyć w waszym imieniu.

Reklamy

1 komentarz do “Spotkanie w Urzędzie Rady Ministrów

 1. Uzupełniająco: Pani Pełnomocniczka RM ds. Równego Traktowania wystąpiła do ok. 300 przedsiębiorstw zajmujących się doręczaniem przesyłek z informacją, że należy stosować istniejące prawo pocztowe – osoba pełnoletnia zamieszkująca z odbiorcą może odebrać przesyłkę bez upoważnienia.
  Ponadto PRT czeka na raport Rzecznika Praw Obywatelskich nt. utrudnień osób LGBT w kontaktach medycznych – Pani PRT wystąpiła do Izby Lekarskiej z prośbą o stosowanie istniejących praw pacjenta i prawa o zawodzie lekarza i dentysty – chodzi o prawo do informacji med., podniesiono również kwestię nadgorliwego kierowania na badania HIV osób LGBT.
  Obecnie Polska jako 15. państwo podpisuje list otwarty CALL for comprehensive policy approach at European Union level and across the EU on LDBT issues.
  Do Ambasady Polskiej w Waszyngtonie wpłynął też list Ambasadorowie dla Równości – gdy zostanie podpisany przez 50 ambasad świata, zostanie upubliczniony.
  Najbliższy punkt rządowy IDAHO (obecnie)w Czarnogórze poświęcony jest transpłciowości. Polska chce wystąpić o taki punkt w naszym kraju na jesieni 2016 roku, temat jeszcze nieznany. Punkty takie stanowią pole wymiany informacji o dobrych praktykach równościowych w poszczególnych państwach. Mile widziane inicjatywy org. pozarządowych.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s