Każdy może przeciwdziałać rozpowszechnianiu homofobii


Kiedyś myślałam, ze homofobia to jest taka zwyczajna niechęć wobec gejów i lesbijek. Myślałam też, że głupie dowcipy czy niewybredne obraźliwe uwagi zdarzają się tylko grupie źle wychowanych ludzi.

Ale dziś już tak nie myślę.

Mój Gej Młodszy został zaatakowany w środku miasta, na Marszałkowskiej, gdy wraz ze swoją sympatią wracali z zabawy sylwestrowej i trzymali się za ręce. Zostali zwyzywanie, rozdzieleni, doszło do przepychanek, szarpaniny …

To wydarzenie dało mi wiele do myślenia. Zrozumiałam, ze homofobia jest czymś znacznie silniejszym i może prowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń. Poczułam wewnętrzny przymus, żeby się temu oficjalnie przeciwstawić.

I proszę Was, abyście mi w tym pomogli.

Jeśli teraz ktoś z Was pomyślał, ze jego to nie dotyczy, bo nie zna osobiście ani jednego geja czy lesbijki – to się myli. Szacunkowe badania z wielu anonimowych prób wskazują na 5-10% osób LGBT w populacji.

To co najmniej 1 osoba na 20. Każdy z nas zna taką osobę – ale być może o tym nie wie.

Z rozmów z wieloma gejami i lesbijkami wiem, ze homofobia w Polsce ma się dobrze, jest powszechna i jest powodem cierpień wielu osób, a także zerwania więzi rodzinnych.

Ale możemy to zmienić.

Niektórzy z nas urodzili się lesbijkami, gejami czy osobami potrzebującymi korekty płci.

Ale nikt nie urodził się homofobem czy transfobem. Hodujemy to przez całe życie. I przyczyniamy się do rozpowszechniania uprzedzeń również poprzez zaniechanie i przyzwolenie.

Przypomnijcie sobie, kiedy słyszeliście jakiś poniżający żart czy obelżywą deprecjonującą uwagę na temat osób LGBT?

Powiedzmy NIE. Nie dawajmy przyzwolenia do szerzenia się deprecjonujących uwag i poniżających żartów na temat lesbijek, gejów czy osób transseksualnych.

Każdy może to zrobić.

I proszę Was o to nie tylko jako matka dwóch gejów, ale również po prostu jako człowiek – bo ja z takim brakiem reakcji po prostu źle się czuję

Reklamy

2 komentarze do “Każdy może przeciwdziałać rozpowszechnianiu homofobii

  1. Potrzebuję z kims pogadać prywatnie na ten temat,bo dowiedziałam się wczoraj ;cała nasza trzyosobowa rodzina potrzebuje jakiejkolwiek pomocy.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s