rodzicelgb

MOJE OBYWATELSTWO

Reklamy

Bardzo czekałam na to sobotnie przedpołudnie. Zanim pojawiło się oficjalne zaproszenie, miałam przecieki, że „coś” będzie. I się odbyło. Uczestniczyłam w kameralnym spotkaniu z Robertem Biedroniem. Grupą, z którą się spotkał byli rodzice osób LGBTQIA… i niektóre nasze dzieci ze swoimi partnerkami i partnerami.

W dużej części jesteśmy starsi o pokolenie lub pół od Bohatera spotkania. Doświadczenie, które mamy jest doświadczeniem heteroseksualnych rodziców z tłem dorastania w socjalizmie i prowincjonalnych, purytańskich postaw, często identycznych u pryncypialnych towarzyszy z powiatu jak i miejscowych proboszczów. Różne mamy rozeznanie w środowiskach LGBT.., bywa , że pierwszą osobą spoza heteroseksualnej normy, jest nasze własne dziecko. Z takim oto bagażem wchodziliśmy na spotkanie. Część z nas już przeczytała biograficzną książkę Roberta Biedronia, część przeszukiwała Internet, składając w całość, obecny tamże, chaos informacyjny. Wsłuchiwałam się uważnie w opowieść i usłyszałam jedno przesłanie – twórzcie społeczeństwo obywatelskie. Trochę zawstydzona jestem własną odpowiedzią na pytanie:  kiedy byłam na spotkaniu z radnym lub posłem, którego wybrałam? Otóż nie byłam. A to znaczy, że „mój wybraniec lub wybranka” mogą robić co chcą, nie realizować programu, z którym szli do wyborów. Polityk, który decyduje o dobrostanie moim i mojej rodziny, nie widzi potrzeby liczenia się z moim zdaniem, bo mnie nie widzi.

Robert Biedroń ma rację, że emancypacja cały czas postępuje. Wolno, boleśnie, często bez klasy, ale wyzwala kolejne grupy.

Spotkanie to wyzwoliło u mnie znów refleksję nad wolnością wyboru, budową własnej postawy, skalą i rolą medialnej manipulacji.

A osobiście, najważniejsze jest wrażenie, że spotkałam odważnego człowieka, tak po prostu CYWILNIE ODWAŻNEGO. Bardzo to jest trudna postawa. W każdych czasach.

Dorlle

Reklamy

Reklamy